Svaki put kad se želimo osloboditi iz petrijevih zdjelica na koje nam život svakim danom sve više nalikuje, nešto nas uvijek na iste stare, dobre, prokušane načine vrati nazad djelujući na nas poput ljepila. Ovo ljepilo zove se – tradicija. Ništa čudno, s obzirom da smo unutar te tradicije odrasli. Budi dobar, školuj se, zaposli, udaj, oženi, rodi djecu, radi isti posao do penzije i čekaj dan kada ćeš nestati s lica Zemlje.
I dok je sve to funkcioniralo u jednom, novijem dijelu ljudske povijesti (zapravo, nikad ni nije funkcioniralo, samo je bilo mnogo više opasnosti i neizvjesnosti, i mnogo manje mogućnosti za kreiranje života po svojoj želji, posebno za žene), danas funkcionira još manje.
Odgovori na pitanja kako biti uspješan ili kako postići uspjeh te još važnije, kako postati i biti sretan danas ipak leže negdje drugdje.
Vrijeme je za novu definiciju uspjeha
Ovaj novi trend (koji se barem za sada tako percipira) najviše se odnosi na milenijalce (osobe rođene 1980. i kasnije, dakle i na mene), i to obično u negativnom kontekstu. No, smatram da ovaj trend uopće nije negativan. Sasvim suprotno. Radi se o tihoj, skrivenoj revoluciji u kojoj sve više ljudi izlazi iz petrijevih zdjelica, što je dobra stvar.
Prelaskom u novi milenij iza sebe smo ostavili jedno veliko i značajno razdoblje, a s njime i zastarjelu definiciju bogatstva i uspjeha.
Danas je vrijeme za novu definiciju, po kojoj su bogatstvo i uspjeh mnogo više od iznosa na bankovnom računu, skupih auta u garaži i bezbroj lijepih žena (ok, s ovim posljednjim možda se ne bi baš svi složili).
Danas, bogatstvo i uspjeh podrazumijevaju slobodu – slobodu misli, govora i kretanja, ali i slobodu izbora, odnosno slobodu kreiranja života po svojim načelima.
Ova sloboda ponekad dolazi s manjim iznosom na računu, ali s većom kvalitetom života u koju ubrajamo zdravlje, zadovoljstvo poslom i ljudima koji nas okružuju, vrijeme za sebe i svoje projekte te razvoj vještina i sposobnosti kojima si sve to možemo priuštiti.
Bogatstvo i uspjeh više nisu usmjereni samo na stjecanje materijalnih dobara, već na osobno zadovoljstvo te ispunjen i smislen život. A da bismo to postigli, ponekad je umjesto bezbroj DA potrebno reći samo jedno – NE.
Kako trenutak u kojem kažemo NE može promijeniti naš život?
Ponekad je upravo trenutak u kojem kažemo NE onaj koji mijenja naš život – na bolje.
Primjerice, Wayne Dyer, pisac i motivacijski govornik u jednom je trenutku trebao biti izabran za sveučilišnog profesora. Činilo se to kao logičan nastavak njegovog dotadašnjeg rada; uostalom, i sam je u to ulagao. Dugoočekivano radno mjesto, sve moguće beneficije koje idu uz to i relativno miran i predvidljiv život. Zvuči odlično, zar ne?
No, Wayne Dyer rekao je – NE.
Bilo je to 1976. godine. Upravo je napisao svoju prvu knjigu i umjesto da se skrasi na sveučilištu, odlučio se posvetiti njenoj promociji.
U konačnici, to ga je učinilo jednim od najboljih, najpoznatijih i najpriznatijih motivacijskih govornika 20. stoljeća, piscem brojnih knjiga i osobom koja je utjecala na živote mnogih.
Bez sumnje – da je Wayne Dyer prihvatio posao na sveučilištu, unaprijedio bi živote mnogih svojih studenata. Ali on sam time ne bi bio zadovoljan, jer to nije bilo ono za što je stvoren, to nije bilo bogatstvo koje je tražio. A nije ni bio milenijalac.
Nije stvar u vremenu.
Stvar je u osobi.
I u hrabrosti.
Učimo od svojih prethodnika
Ovo je samo jedan od mnogobrojnih primjera u kojima, kad imamo snage i hrabrosti reći NE, radimo svjestan zaokret kojim umjesto predvidljive budućnosti krećemo na put u nepoznato i stvaramo jednu novu, drugačiju i uzbudljiviju životnu priču.
Možda uspijemo, a možda i ne.
Ipak, reći NE – čak i u trenucima u kojima nitko od nas to ne očekuje – jedna je od najboljih stvari koje možemo učiniti. Tek tada znat ćemo da smo na pravom putu, svom putu, i da stvaramo i živimo vlastitu definiciju uspjeha. 😉
„Budite realni, očekujte čuda.“ Wayne Dyer
…
No Comments