što su antioksidansi, dobre vibracije
ljepota & zdravlje

Što su antioksidansi i zašto su nam potrebni?

Antioksidansi – moćna vojska koja usporava i popravlja štetu nastalu svakodnevnim izlaganjem djelovanju slobodnih radikala i čuva našu ljepotu i zdravlje. Koja hrana sadrži antioksidanse i koji su nam antioksidansi potrebni za popravak nastale štete?

Što su antioksidansi?

Antioksidansi su hranjive tvari i enzimi koji štite tkiva i pozitivno utječu na imunitet. Hranjive tvari uključuju vitamine i minerale, dok su enzimi proteini koji u tijelu pomažu održati zdravu kemijsku ravnotežu. Budući da smo svakodnevno izloženi utjecaju slobodnih radikala, razinu antioksidansa bilo bi idealno održavati tokom cijele godine.

Na opseg štete slobodnih radikala utječu tjelesna dob, genska predodređenost, hormonalni status te količina UV zračenja koju smo primili za života, kao i izloženost kemikalijama, zagađenju, duhanskom dimu, alkoholu i stresu. Zbog slabljenja mehanizma obrane dolazi do oksidacijskog stresa odgovornog za propadanje staničnih struktura i gubitka elastičnosti kože, kose i vezivnih tkiva.

Posljednjih je desetljeća širenje svijesti o utjecaju prehrane na zdravlje potaknulo potragu za novim informacijama, metodama liječenja i samoliječenja, što dokazuje rast potražnje za vitaminima i mineralima.

Koja hrana sadrži antioksidanse?

1. Zeleno povrće

Zeleno lisnato povrće bogato je tvarima neophodnim za održavanje dobrog zdravlja. Špinat, blitva, kupus, kelj, raštika, samo su neke od vrsta ovih dragocjenih namirnica. Sadrže obilje vitamina (A, B, C, E) i minerala (kalij, magnezij, željezo), prehrambena vlakana te zaštitne tvari. Sadrže i klorofil, zeleni pigment izvrstan za čišćenje organizma, kojeg ima najviše u svježem povrću tamnih listova.

Zeleno lisnato povrće potiče probavu, poboljšava imunitet, čisti organizam, potiče izbacivanje viška vode, sprječava bolesti srca i krvnih žila te pomaže u regulaciji tjelesne težine.

2. Bobičasto voće

Ljeto je nezamislivo bez svježeg bobičastog voća! Borovnice, brusnice, crveni i crni ribiz, maline, kupine… Bez obzira na vrstu, svaka je bogat izvor hranjivih tvari, vitamina (A, B, C, E), minerala (željezo, kalij, mangan, kalcij, fosfor, magnezij), prehrambenih vlakana te ostalih važnih spojeva od kojih se posebno izdvajaju flavonoidi antocijanin i flavonol.

Bobičasto voće zaista je neprocjenjiv dar prirode, snižava razinu šećera u krvi, jača imunitet, čuva zdravlje očiju i kože, pomaže u borbi protiv infekcija… i čini da se osjećamo dobro!

3. Začini

Osim u kulinarstvu gdje se mogu koristiti tokom cijele godine, začini se sve više koriste i u medicinske svrhe. Od davnina je poznato njihovo djelovanje u sprječavanju i liječenju mnogih bolesti, poput visokog tlaka, prehlade, poboljšanja probave te općenito čišćenja i oporavka organizma.

Začini poput majčine dušice, kadulje, origana, cimeta, peršina izvori su vitamina (A, C, E) i minerala (željezo, kalcij, kalij, bakar) te betakarotena, pigmenta koji potpomaže prirodnu zaštitu kože dok boravimo na suncu (što je još jedan razlog za konzumiranje tokom cijele godine), a čili papričice, đumbir, kurkuma i češnjak potiču metaboličke procese koji sudjeluju u čišćenju tijela i sagorijevanju masnoća.

Osim za poboljšanje rada organizma, koriste se i kao antiseptici, antibiotici i analgetici te antibakterijski, kod liječenja različitih infekcija.

Imate li u kuhinji sve što je potrebno da ovog ljeta zablistate?

You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply