minerali, funkcioniranje organizma, ljepota i zdravlje
ljepota & zdravlje

Minerali za pravilno funkcioniranje organizma

Koliko često razmišljate o hrani? Smatrate li da iz nje dobivate sve potrebne minerale? Poznato je da kalcij pomaže kod zdravlja kostiju, no što je s ostalim mineralima? Od joda do cinka, postoji niz bitnih minerala koji su bitni za naše cjelokupno zdravlje.

Sljedećih sedam minerala neophodno je za pravilno funkcioniranje organizma:

1. Magnezij

Jednako kao i kalcij, magnezij je potreban za zdravlje kostiju te normalan rad mišića i prijenos živčanih impulsa. Manjak magnezija uključuje simptome poput grčeva u mišićima i nepravilnog rada srca. Osobe s gastrointestinalnim problemima (poput celijakije i Crohnove bolesti) izložene su većem riziku od manjka ovog ključnog minerala.

Najbolji izvori magezija su špinat, grah, orasi, sojino mlijeko, jogurt i plodovi mora.

2. Jod

Jod je sastavni dio hormona štitnjače, tiroksina, i ključan je za normalnu funkciju štitnjače. Hormoni štitnjače sudjeluju u regulaciji brzine metabolizma, zbog čega se nedostatak joda obično povezuje s povećanom tjelesnom težinom, umorom, osjetljivošću na hladnoću, bolovima u mišićima, slabošću te smanjenom brzinom otkucaja srca. Ovo su samo neki od naizgled nepovezanih simptoma koji upućuju na probleme sa štitnjačom.

Najbolji izvori joda su jodirana sol, plodovi mora i morske alge (kelp).

3. Kalij

Kalij je neophodan za održavanje rada srca i kontrakcije mišića, a također sudjeluje u kemijskim reakcijama i potiče funkciju živčanih stanica. Pad razine kalija može dovesti do palpitacija srca, umora ili osjećaja slabosti.

Najbolji izvori kalija su sok od naranče, banane, krumpir, dinja i avokado.

4. Željezo

Željezo je ključna komponenta hemoglobina koji se nalazi u crvenim krvnim stanicama, a odgovoran je za prijenos kisika iz pluća u tkiva cijelog tijela. Također je bitan sastojak mioglobina, proteina koji pohranjuje kisik u mišićima za kasniju upotrebu. Nedostatak željeza povezan je s anemijom i simptomima kao što su slabost, umor i glavobolja.

Najbolji izvori željeza su crveno meso, perad, tofu, lisnato zeleno povrće poput špinata i boba te školjke.

5. Cink

Cink je potreban za rad mnogih enzima, neophodnih za normalno funkcioniranje stanica – neke od ovih ključnih aktivnosti uključuju probavu, proizvodnju inzulina i metabolizam hranjivih tvari. Cink također pridonosi jačanju imunološkog sustava tijela, a neophodan je za normalan razvoj djece.

Vegetarijanci imaju tendenciju da budu izloženi većem riziku od nedostatka cinka jer je meso jedan od prirodnih izvora cinka. Neki simptomi koji ukazuju na manjak cinka su problematična koža, problemi sa spavanjem i pažnjom te ispadanje kose.

Najbolji izvori cinka su kamenice, govedina, svinjetina i jogurt.

6. Krom

Krom sudjeluje u metabolizmu ugljikohidrata i lipida, kao i regulaciji šećera u krvi. Budući da je neophodan za razgradnju šećera i škroba, simptomi manjka kroma uključuju visoku razinu kolesterola i triglicerida te otežano probavljanje šećera ili alkohola.

Najbolji izvori kroma su meso, cjelovite žitarice, mahunarke, brokula, zeleno lisnato povrće i jabuke.

7. Selen

Selen je antioksidans koji pomaže smanjiti upalne procese u tijelu, a nedostatak selena povezan je s mnogim zdravstvenim problemima, uključujući bolesti srca i mušku neplodnost.

Najbolji izvori selena su meso, plodovi mora te voće, povrće i žitarice uzgojene u tlu bogatom selenom.

naturala.hr

You Might Also Like...

1 Comment

  • Reply
    Ilana
    15/03/2019 at 06:34

    Could you inform me what style are you utilizing on your site?
    It looks great.

Leave a Reply