kako probuditi kreativnost, osobine kreativnih ljudi, dobre vibracije
psihologija

Kako probuditi kreativnost?

Poznato je da kreativnost i znatiželja opadaju s godinama. Kako ponovo probuditi kreativnost i koje su osobine kreativnih ljudi?

Kako i kada nestaje kreativnost?

Kreativnost nestaje neprimjetno i polako, kad prestanemo biti znatiželjni. Kad prestanemo postavljati pitanja. Kad dobijemo poruku da nije bitna, da nije potrebna, da se od nje ne može živjeti, da je prvo mjesto već ionako zauzeto i da zapravo nikome nije ni stalo. Najgore od svega, sami povjerujemo u to i iako nevoljko, odbacimo ju kao nešto nepoželjno, kao nešto što ometa programirano življenje u programiranom svijetu – koji to zapravo nije. Dopustimo joj da ode od nas, a da se nismo ni upitali – je li nama, ipak, stalo?

Veza kreativnosti i samoaktualizacije

U odrasloj dobi, potreba za kreativnošću vezana je s potrebom za samoaktualizacijom. Nakon što smo osnovne potrebe barem djelomično zadovoljili, otvara se put prema potrebama koje su često usmjerene samoizražavanju, što samo po sebi uključuje neku vrstu kreativnog rada.

Slobodno i spontano izražavanje kreativnosti postaje užitak sam po sebi.

Budući da je kreativnost jedna od glavnih obilježja dječje dobi, ovdje se događa zatvaranje jednog ciklusa, svojevrsni full circle našeg psihofizičkog razvoja, integracija onog vječnog djeteta u nama u odraslu ličnost i formiranje osobina poput samoizražavanja, neovisnosti i samoupravljanja te postavljanja i ispunjavanja ciljeva neovisno o tuđim očekivanjima. Događa se i rast svijesti o samome sebi, svojim potrebama, vlastitoj vrijednosti i autentičnosti.

A gdje je nestala znatiželja?

Znatiželja je povezana s kreativnošću – kad nestane jedno nestane i drugo, i obrnuto. Čak i kad nemamo kreativni impuls, znatiželja ga može potaknuti. Ova osobina svestranih ljudi koji se ne zadovoljavaju ponuđenim, gotovim rješenjima već sami žele doći do odgovora, istražiti i spoznati kako nešto funkcionira i odlučiti ima li to veze s njima ili ne, djeluje kao pogonsko gorivo za kreativnost. Spoznaje dobivene znatiželjom gotovo uvijek zahtjevaju djelovanje u smjeru rješenja problema, koje onda postaje kreativno rješenje problema. Drugim riječima, znatiželja dovodi osobu u nove situacije iz kojih obično proizlazi otkriće, izum ili umjetničko djelo.

Svatko tko se u nekom trenutku svog života posveti stvaranju osjeća kako život napokon struji cijelim njegovim bićem, kako se napokon događa onaj fantastični flow ili strujanje energije, kreativni inputoutput koji do tad stagnirajuću, ustajalu energiju zamjenjuje prekrasnom, novom i uvijek svježom.

Kako probuditi kreativnost?

Da bismo probudili kreativnost, potrebno je napraviti zaokret u pogledu na život – prestati ga gledati samo kao borbenu arenu, već više kao niz zanimljivih prilika koje dolaze i prolaze. Hoćemo li ih uhvatiti, ovisi samo o nama. Ideje će doći, i proći. Kao i vrijeme. Za iskorak iz ustaljenih normi, a naročito tuđih očekivanja potrebno je napustiti zonu komfora, taj umjetno održavani status quo i prepustiti se strasti. Nakon svega, što nam preostaje?

Za buđenje kreativnosti potrebno je redovito si postavljati šest najvažnijih pitanja: Tko, Što, Kada, Gdje, Kako i Zašto. Potraga za odgovorima na ova pitanja probudit će našu kreativnost i od nas tražiti kreativan pristup rješavanju problema.

Osim toga, kreativne ljude krase otvorenost prema novim idejama, spontanost, radoznalost, borbenost, originalnost, disciplina, hrabrost, ustrajnost, individualnost, oslobođenost od stereotipa i predrasuda, osjećaj za sklad, estetsku ravnotežu i detalje. Čak i ako je kreativno izražavanje pokrenuto patnjom, ono to prestaje biti. Umjesto toga postaje slavljenje života i korak naprijed prema ostvarenju ideala, što život čini smislenim, a nas ispunjava zadovoljstvom.

Zaista je mnogo razloga zbog kojih bismo trebali barem pokušati probuditi svoju kreativnost. A uz kreativnost, dozu avanture u naš će život donijeti još jedno pitanje: A zašto ne?! 😉

Kreativnost kao izraz osobne slobode jedan od faktora sretnog i ispunjenog života. Čovjek ima ruke da bi njima stvarao. Ruke su ono što omogućuje da svemu što dotakne udahne život. Na ovaj način, dok stvara, on sam osjeća se živim. I slobodnim.

You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply