Proces buđenja Duše, duhovnog buđenja ili duhovne transformacije intenzivan je i duboko transformirajući proces koji se ne odvija jednokratno, nego kroz više manjih koraka u dužem vremenskom razdoblju.
Zapravo, čini se da mu se kraj ni ne nazire.
Na svaki od ovih koraka moramo se naviknuti postepeno, i na svakoj od ovih stepenica zadržati onoliko dugo, koliko nam je ugodno. Tek kad osjetimo da počinjemo stagnirati znat ćemo da smo spremni krenuti dalje, u idući korak ili na iduću stepenicu.
A kao i za kretanje na ovo divno putovanje buđenja Duše, za svaki idući korak osjetit ćemo poziv.
Što je buđenje Duše?
Puno je načina na koji bismo mogli opisati buđenje Duše ili duhovnu transformaciju. Najkraće, mogli bismo reći da se radi o procesu odučivanja i odbacivanja dugotrajnih navika, stavova, uvjerenja i mišljenja, i usvajanja novih, koji su više u skladu s našim autentičnim Ja.
Problem je u tome što smo, jednom kad se nađemo u odrasloj dobi, obično već jako dugo odvojeni od tog svog autentičnog Ja, da ga se više ni ne možemo sjetiti.
Ne možemo se sjetiti tko smo to mi.
Nije li to neobično?
Kroz buđenje Duše mi spoznajemo odnosno ponovo upoznajemo sebe, učimo prihvatiti svoju autentičnost i zavoljeti odnosno poštovati sve ono što nas čini posebnima, jedinstvenima i drugačijima od drugih.
U knjizi Čakre – kola života Keith Sherwood buđenje Duše opisuje kao psihospiritualnu integraciju – proces kojim se liječe nezdrava stanja čovjekovog energetskog sustava i energetskog polja, što se postiže kroz sklad i uravnoteženost unutarnjeg i vanjskog svijeta.
Krajnji cilj psihospiritualne integracije je razvoj cjelovite čovjekove ličnosti, što se postiže samoprisjećanjem, sabiranjem, stapanjem i povratkom u Ljubav.
Upravo to je ono što Duša osjeća kad dobije poziv za buđenje.
Ljubav umjesto straha – glavna poruka buđenja Duše
Većina nas naviknula se živjeti u strahu, poricanju i usvajanju različitih načina bijega od svojih osjećaja, što je vrsta prilagodbe za koju mislimo da smo primorani usvojiti. No, prikrivanjem misli i osjećaja prihvaćamo kompromise, uvjerenja, mišljenja, stavove i navike okoline kojima se nastavljamo udaljavati od sebe.
Naše reakcije postaju sve više uvjetovane i predvidljive, a sve manje originalne, autentične, naše.
No, duhovna transformacija ili buđenje Duše prepreke koje nas odvajaju od autentičnosti ruši jednu za drugom, a mi učimo najvažniju lekciju – kako strah pretvoriti u ljubav.
Prepuštanje – najvažniji korak u buđenju Duše
Ovo nije bitka koja se dobiva silom ili mačem. Strahovi i emocionalne rane prevladavaju se razumijevanjem i suosjećanjem, čega nema bez suočavanja i traganja za rješenjem, a to je ono čega se većina ljudi boji. Neugoda uzrokovana Istinom koja izlazi na vidjelo prijeti napuštanjem procesa, no ako je želja za promjenom jača od želje za odustajanjem, proces će se nastaviti.
Trenutak u kojem svako opiranje prestaje predstavlja prekretnicu na putu duhovnog buđenja. Shvaćamo da ne postoji ništa više što možemo učiniti i prestajemo s opiranjem. Prisiljeni biti sami sa sobom, prepuštamo se bez osude, stavova ili namjere djelovanja.
Samo bivajući sa Životom i puštajući stvarima da budu onakve kakve jesu možemo se vratiti u iskustvo vlastitog bića, vlastitog centra ili Duše koja je uvijek bila tu i govorila o Istini.
U tome i jest težina ovog iskustva – priznati da smo cijelo vrijeme bili vođeni porukama nevidljivog svijeta koje smo odbijali slušati, a umjesto njih slušali sve druge.
Tišina i mir koji preplavljuju naše tijelo jedan je od najljepših osjećaja koje možemo iskusiti. Ovo mistično iskustvo nefizičke stvarnosti praćeno otvaranjem uma, ekspanzijom svijesti i doživljajem povećane pozornosti izaziva duboka otkrića i spoznaje. Razumijevanje i suosjećanje otklanjaju strah, a umjesto njega javljaju se olakšanje i povratak radosti.
Percepcija svijeta i vas samih zauvijek je promijenjena.
Kruti, fiksirani, materijalistički ustrojen um prepušta se duhovnoj realnosti i doživljaju vječnog evolucijskog tijeka, čija glavna osobina je Ljubav.
Ujedno, to je poruka svačije – i naše – Duše.
Jeste li spremni probuditi se?
No Comments