ayurveda, prehrana po ayurvedi, dobre vibracije
ljepota & zdravlje

Ayurveda – mudrost življenja u skladu s prirodom

Prema Ayurvedi, drevnoj indijskoj mudrosti koja se prevodi kao „znanost o životu” ili „umjetnost dugovječnosti”, zdravlje svakog čovjeka leži u uspješnom balansu uma, duha i tijela, i življenjem u skladu s prirodom i prirodnim ciklusima. Možemo reći i da Ayurveda predstavlja sveobuhvatni pogled na ljudsko zdravlje, koji je mnogo širi od pristupa zapadne medicine.

Učenja Ayurvede

Sva drevna učenja o čovjeku i svijetu koji ga okružuje promatrala su čovjeka kao neodvojivog od Svemira, tj. kao biće prirode koje ne samo da osjeća i reagira na promjene oko sebe, već je i sam dio tih promjena. Za Ayurvedu, učenje staro 5000 godina svako živo biće je svemir u malom, poput lista na ogromnom stablu. Kao i kod drugih starih učenja, poput alkemije iz koje su se razvile današnja medicina i kemija, u osnovi Ayurvede nalazi se teorija o pet elemenata od kojih se sastoji sav materijalni svijet: zrak (Vayu), prostor (Akash ili Ether), zemlja (Prithvi), vatra (Agni) i voda (Jal). Sve u prirodi izgrađeno je njihovim djelovanjem i kad čovjek poremeti prirodnu ravnotežu, remeti ravnotežu i u sebi. Ayurveda nam može pomoći da tu ravnotežu vratimo.

Tri Ayurvedske doše

Bazu Ayurvedskog pristupa čini izbor i usklađivanje namirnica s individualnim potrebama svakog organizma, i uvijek se daje prednost svježoj, sezonskoj hrani koja raste i sazrijeva u određeno doba godine, u podneblju u kojem se živi.

Navedenih pet elemenata tvore tri Doshe (doše), tri pokretačka principa ili osnovne životne energije koje utječu na ono što se događa u našem organizmu i oko njega.

Ayurvedske doše (Vata, Pitta i Kapha) imaju svoje mijene i u godišnjem ciklusu:

Kapha sezona traje od sredine ožujka do sredine lipnja, hladna je i vlažna. U to vrijeme treba dati prednost laganijoj i suhoj hrani s više ljutog, gorkog i trpkog.

Pitta sezona traje od sredine lipnja do sredine listopada, topla je i jaka. Prednost treba dati hladnijima jelima, slatkom, gorkom i trpkom.

Vata sezona traje od sredine listopada do sredine ožujka, vjetrovita je i hladna. U to vrijeme treba uzimati topla jela i napitke, dobro prokuhanu i lako probavljivu hranu.

Ayurvedske sezone uvjetovane su promjenom vremena i samo približno određene, jer lokalni vremenski uvjeti određuju jačanje ili slabljenje Vate, Pitte ili Kaphe.

Osim u promjeni sezona, doše utječu na fizičku konstituciju i stvaraju predispozicije za zdravlje odnosno bolest. Formiraju i utječu i na našu osobnost, od kojih svaka nastaje njihovom jedinstvenom kombinacijom, od kojih obično prevladavaju dvije. Čak i ako ništa ne znamo o došama i načinu na koji djeluju, osluškivanje potreba vlastitog tijela i unutarnjeg instinkta uvijek će nas voditi prema onome što je za nas najbolje.

Kako doše utječu na zdravlje?

Kad su doše u neravnoteži, dolazi do fizičkih ili psihičkih bolesti. Za njihovo razumijevanje i balansiranje bitno je shvatiti da svaku došu u ravnotežu vraćaju njene suprotne kvalitete.

Vata doša

Vata doša nastaje kombinacijom zraka i etera, i odnosi se na sav pokret ili kretanje – u ljudskom tijelu i prirodi općenito.

Osobe kod kojih dominira Vata imaju vitko, visoko, lagano i mršavo tijelo, zbog čega su brzi, dinamični i okretni. Kreativni su, zaigrani, komunikativni i prilagodljivi, ali i osjetljivi. Imaju mnogo prijatelja i vole promjene, zbog čega ih prati nestalnost i promjenjivost. Imaju dobar metabolizam, vole biti aktivni i ekspresivni, kako fizički tako i mentalno. Uživaju u otkrivanju i učenju novih stvari.

Vata se smatra najvažnijom, jer njena neuravnoteženost utječe na stabilnost ostalih doša. S obzirom da nastaje kombinacijom zraka i etera, njezin poremećaj može uzrokovati rastresenost, strah, nemir, nesanicu, nervozu, hiperaktivnost, slabiju koncentraciju te psihičke smetnje poput tjeskobe, depresije ili težih mentalnih oboljenja. Osoba s neuravnoteženom Vata došom osjeća se kao da je izgubila „tlo pod nogama“ pa joj je, da bi uspostavila ravnotežu, potrebno obnoviti „uzemljenje“, tj. fokus i stabilnost koje nas drže prisutnima u materijalnom svijetu i u sadašnjem trenutku, pomnost (usredotočenost) i osjećaj vlastitog centra.

Zbog manjka tjelesne težine i tekućine u tkivu osobe kod kojih prevladava Vata doša često pate od ukočenosti i suhoće organizma, smanjene elastičnosti zglobova, živaca i nedovoljne hidratacije tkiva.

Vatu uravnotežuje slatka, kisela, slana te vruća, teška i masna hrana. Um treba održati smirenim, koncentriranim i fokusiranim na sadašnji trenutak.

Pitta doša

Pitta doša nastaje kombinacijom vatre i vode. Upravlja ambicijama i strastima, stoga su pitta osobe dobri organizatori i vođe, govornici ili menadžeri. Orijentirani su na ciljeve, ambiciozni, samosvjesni, hrabri, usredotočeni i disciplinirani. Pitta osobe obično su srednje, ponekad i sportske građe, izdržljivi, snažne volje i fokusa. Imaju dobru koncentraciju i pamćenje, emotivni su, strastveni i otporni na stres. Vole začinjenu hranu, slatko, trpko i ljuto. Mogu uzimati veće količine hrane i obično nemaju problema s probavom.

Kad je Pitta u neravnoteži, ove osobe postaju razdražljive, neugodne, natjecateljski raspoložene, tvrdoglave i ljute. S obzirom da i inače teže perfekcionizmu, ova osobina može im postati naglašena. Nedostatak ravnoteže očituje se i u intenzivnoj gladi, pretjeranoj žeđi i općenitom osjećaju nezasitnosti, što usporava probavu, dovodi do povećanog znojenja i stvara preduvjete za razvoj infekcija, upala i alergija.

S obzirom da višak Pitte dovodi do pregrijavanja organizma, ovim osobama ponekad je potrebno „hlađenje“ – ili odustajanjem od pretjerane želje za kontrolom, ili unošenjem hrane koja rashlađuje i koja je gorkog i blagog okusa. Poželjno je izbjegavati sve što izaziva ili pojačava stres a fizičku aktivnost svesti na umjerenu, ali redovitu. Zbog rashlađujućeg učinka ovoj doši najviše paše sirova hrana u obliku salata ili prirodnih sokova, mliječni proizvodi i slatko u umjerenim količinama.

Za povratak ravnoteže potrebno je odustati od pretjerane kontrole, steći povjerenje u sebe i svijet i obnoviti unutarnju ravnotežu.

Kapha doša

Kapha doša nastaje kombinacijom zemlje i vode. Osobe kod kojih prevladava Kapha stabilne su i krupne tjelesne građe, teških kostiju, glatke kože, sporog metabolizma i mirne, blage naravi. Vole rutinu, ugodni su, tolerantni, ljubazni, odani i sve vole raditi polako. Odlikuju se snagom, energijom, otpornošću tkiva i dobrim imunitetom.

Kapha utječe na zglobove, vlaži kožu, omogućuje pravilno funkcioniranje svih organa, daje energiju srcu i plućima te pospješuje zacjeljivanje rana. Kada je izvan ravnoteže, Kapha osobe postaju sklone prejedanju, dugom spavanju, zadržavanju tekućine, alergijama i depresiji. Budući da često imaju višak sluzi u grlu i sinusima, skloni su prehladama i respiratornim problemima, glavoboljama, probavnim smetnjama, problemima sa srcem, cirkulacijom, bolnim i teškim zglobovima, usporenom radu štitnjače. Zbog sporijeg metabolizma više pažnje moraju posvetiti prehrani, redovito se kretati i vježbati.

Kod emotivne neravnoteže osjećaju se melankolično, depresivno, tužno i beskorisno. Od svih doša najviše se odupiru promjenama, a na stres reagiraju apatijom i letargijom.

Pogoduje im hrana koja je lagana, suha i topla, kao i namirnice gorkog ili trpkog okusa budući da obiluju tvarima koje ubrzavaju metabolizam i pokreću probavu. Preporučuje im se povremeni post ili tekuća dijeta (sokovi, juhe ili variva), smanjen unos slatkih, kiselih i slanih namirnica, mliječnih proizvoda i općenito izbjegavanje unosa hrane poslije 18h kad je probava već ionako usporena.

Iz ovog skraćenog prikaza triju doša i njihovog međudjelovanja vidljivo je da se svaka neravnoteža u fizičkom tijelu odražava na mentalno i emocionalno stanje i obratno te da liječenju uvijek treba pristupiti na više razina istovremeno. Da bi organizam radio optimalno, potrebno je posvetiti se ne samo liječenju simptoma, već i otklanjaju uzroka. Uklanjanjem samo onog vidljivog, krajnjeg simptoma nikad nećemo postići cjelovito i potpuno izlječenje.

Općenite smjernice za prehranu prema Ayurvedi

– pri svakoj pripremi obroka koristite začine: kurkumu, kardamon, korijander, đumbir, cimet, crni papar

– žitarice i mahunarke dobro prokuhajte, da bi bile lakše probavljive

– špinat, kelj, brokulu, cvjetaču, prokulice i kupus također jedite kuhane

– mlijeko se preporučuje prokuhati uz dodatak kardamoma i cimeta

– uz konzumiranje raznih žitarica i mahunarki, meso nije nužno za rast i razvoj ljudskog organizma; ako ga se ne želite odreći, pokušajte ga svesti na najviše jedan obrok dnevno

– povrće sa puno vode (krastavci, salata) jede se samo ljeti i to za ručak

– voće se jede sirovo, ali samo kao međuobrok (nikako ne ujutro, kada možda samo ako je kuhano, kao kompot)

– za kuhanje i pripremu hrane koristi se ghee (pročišćeni maslac), maslinovo i sezamovo ulje

– za hidrataciju organizma preporučuju se biljni čajevi, voćni sokovi i obična ali prokuhana voda, a izbjegavaju se kava, gazirani sokovi i ostali umjetni napitci

You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply